Project news
З яких матеріалів виготовляють біорозкладні пакети і в чому їхні переваги
Біорозкладні пакети, на відміну від поліетиленових аналогів, значно швидше утилізуються. Це нове покоління плівок, виготовлених із відновлюваної сировини (смола PLA на біологічній основі), покликане замінити традиційний пластик на ринку одноразових пакетів, оскільки він швидше біологічно розкладається.
Пакети з біопластику виготовляють з полімолочної кислоти (PolyLactic Acid = PLA), яку отримують із кукурудзяного крохмалю або цукру. Доступність даних компонентів дозволяє виробникам пропонувати клієнтам пакети оптом, але, на відміну від звичайного пластика, трохи за більшу ціну.
Як екологічно чисті пакети біологічно розкладаються
Біорозкладні пакети мають термін придатності приблизно 12 місяців (залежно від умов зберігання). Під впливом сонячного світла, тепла або механічного впливу вони спочатку розпадаються на дрібні шматочки, а потім розщеплюються на природні елементи (вуглекислий газ, воду та біомасу) за допомогою мікробного травлення.
Цей процес може тривати від двох до п’яти років, залежно від середовища утилізації та міцності продукту (проміжок часу все ще неможливо точно передбачити, оскільки він сильно змінюється залежно від умов). Однак він не триває десятиліттями чи століттями, як при утилізації традиційного поліетилену.
Чим відрізняється структура біо- та штучного пластику
Існують полімери, які можна виробляти як на біологічній, так і на штучній основі, і в кінцевому підсумку вони мають однакову структуру. Прикладом може служити поліетилен. Існують також такі полімерні групи, як поліаміди, які утворюються шляхом конденсації різних карбонових кислот і амінів. Виробляют і пластики, які можна виготовляти лише на біооснові, наприклад, полілактид (PLA). Похідні целюлози (ацетат і гідрат) здебільшого є біоосновою, а потім хімічно модифікуються.
В чому переваги біорозкладних пакетів
Згідно з оцінками експертів галузі, у 2022 році світові виробничі потужності біорозкладаної пластмаси становили приблизно 2,22 мільйона тонн. Для порівняння: цього ж року було вироблено 390 мільйонів тонн звичайного пластику. Не зважаючи на дисбаланс, біорокладний пластик має суттєві переваги перед звичайним поліетиленом:
- Екологічність. Сировиною для біопластику зазвичай є рослини, багаті крохмалем і целюлозою, такі як кукурудза або картопля. Іноді застосовуються й інші варіанти, наприклад, деревина.
- Міцність. На відміну від паперових пакетів, вони значною мірою міцніші на розрив і водонепроникні, що дозволяє складати в них органічні відходи навіть в умовах квартири.
- Мішки для збору, виготовлені з пластику, що розкладається, дозволяють громадянам збирати органічні відходи окремо. Разом з цими відходами пакет і компостується – гігієнічно і зручно.
У кількох дослідженнях використання пакетів із пластику, що розкладається, призвело до збільшення кількості зібраного сміття. Водночас зменшилася кількість неправильного сміття, тобто потрапляння звичайного пластику в контейнер для органічних відходів.
Недоліком мішків, що розкладаються, є те, що на заводах для компостування та ферментації вони в основному відокремлюються від відходів під час переробки сміття (наприклад, просіювання) разом з іншими забруднювачами та утилізуються як залишкові відходи. Застосовувана технологія не може відрізнити пластикові пакети, що розкладаються, від звичайних.