about dots

Літературні жанри для НМТ

Цікаво про літературні жанри: як вивчити все до НМТ?

Складати іспит з української мови доведеться кожному майбутньому абітурієнту. Питання з літератури входять в перелік обов’язкових, тому навіть якщо вам здається, що це зайве — вчити все одно доведеться. Давайте разом розглянемо усі жанри, щоб швидко та просто запам’ятати усі деталі.

Що таке жанри в літературі і як їх класифікувати?

Як не дивно, літературним жанром зазвичай називають один з елементів, що допомагає систематизувати твір, дізнатися про його приналежність до певної групи. Знання жанру допомагає проаналізувати написане, визначити всі необхідні ознаки. Існує три категорії жанрів:

1. Літературний рід (вищий порядок): драма, лірика, епос;
  2. Літературний вид (середній порядок): роман, повість, новела;
  3. Нижчий порядок: різновид.

Розібратися з особливостями кожної категорії допоможе сучасний репетитор української мови. Він розкаже про простий алгоритм для аналізу творів та підкаже зручні лайфхаки для вивчення української літератури.

Класифікація основних жанрів

Окрім того, чітко визначити приналежність твору можна лише до основних жанрів, адже далі починаються досить суттєві розбіжності. Різні дослідник, поділяють жанри за:

• Змістом: роман — жахів, історичний, духовний тощо;
  • Композиційною особливістю: віршований твір — сонет або рондо;
  • Сукупністю ознак: віршований твір — хоку чи мадригал.

В сучасній українській літературі з’являються принципово нові жанри, про які досі не говорили. Наприклад, технотрилери та альтернативні історії, які поки не можна однозначно віднести до певного жанру. Щоб не плутатися, радимо скористатися таблицею класифікації.

Жанри: класифікація в зручному форматі

Лірика

Роман

Оповідання

Епопея

Окрім класичного варіанту класифікації жанрів, існує також поділ за епохами:

• Фольклорна творчість. Передавалася від людини до людини, зазвичай зазнавала багатьох змін під час передачі. Зазвичай була анонімною і передавалася лише усно, в народі.
  • Давня література. Це література яка була вище після 1050 років. Тексти були переважно рукописними, не мали автора, містили в собі багато алегорій та символів.
  • Нова література. Першим твором була відома «Енеїда» Котляревського. Подальші твори цього періоду вже були написані українською мовою, з’явилися прозові та поетичні твори.
  • Новітня література. Це твори, які були написані приблизно після 1970-х років або за часів незалежної України. Їхньою відмінністю є обговорення «заборонених» до цього часу тем, використання нетипових словоформ (суржику, лайки тощо).

Для зручного сприйняття інформації радимо використовувати табличку або список при аналізі творів або ж створити для себе різнокольоровий конспект, який допоможе швидко запам’ятати усі жанри творів. Виникають складнощі з опрацюванням матеріалу? Завітайте на сайт репетиторів, та знайдіть для себе відповідного фахівця, який допоможе з цим питанням!

Липень 23, 2024, 11:23 до полудня | 238 переглядів

ЗАЛИШИЛИСЯ